Jak zaplanować remont mieszkania?

Odczuwalna poprawa sytuacji w gospodarce krajowej coraz częściej jest dostrzegalna przez zwykłych Polaków. Typowy Kowalski z roku w rok się bogaci. Na rzecz wielu z nas pęd to jest w dalszym ciągu zbyt wolne, jednakże coraz więcej osób być trzymane na zakup własnego apartamentu mieszkalnego. Często są to lokale z rynku wtórnego, które wymagają remontu. Nic dziwnego – jako naród nie boimy się wyzwań, a w wielu rodzinach znajduje się wujek budowlaniec, tata elektryk czy kuzyn złota rączka. Kupowane mieszkania coraz częściej nabywamy za gotówkę – co jest nie tylko oznaką wzrostu zamożności Polaków, ale również zwiększającej się mobilności. Sporo mieszkań kupowanych jest w celach inwestycyjnych. Apartamentu mieszkalnego do remontu nie będą jednak od razu gotowe na przyjęcie nowego najemcy. Konieczne jest przeprowadzenie złożonych prac, które nierzadko mogą mieć przetrwać kolejne kilkadziesiąt czasów. Jak więc właściwie zaprojektować remont i na jakie możliwości zwrócić uwagę? O naszym poniżej.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowejDo zasadniczych prac dotyczących remontem dom u należy ocena stanu stolarki okiennej i drzwiowej. Przy zależności od lokalizacji kupowanego mieszkania, jego stanu – zarówno zakres remontu jak i również jego koszty mogą się znacząco różnić. Lokale o niskim standardzie z zasady wymagają wymiany i okien i drzwi, co może wiązać się z wydatkiem nawet na poziomie kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze wrota zewnętrzne czy okna zwerbujemy poniżej tysiąca złotych. Jeżeli konieczny jest zakup stolarki okiennej drewnianej, na wzór do mieszkania w dom u objętym ochroną konserwatora, koszt ten może wzrosnąć o kilkaset procent. Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej wskazane jest zaplanować już na wstępie renowacji. Często po zamówieniu trzeba czekać na wyprodukowanie jak i również montaż drzwi czy okien nawet do kilku tygodni, jeśli nie są dostępne od ręki. Wymiana ludzi elementów mieszkania wymaga także często uszkodzenia elementów elewacji – poprzez podkucie bądź zamurowanie szczelin. Po takich pracach konieczne jest ich zabezpieczenie i dostosowanie służące do wyglądu lokalu. Wymiana otworów okiennych po ostatnim malowaniu ścian byłaby nie tylko bardziej kosztowna, ale i długotrwała.

Zmiana układu pomieszczeńAż do ciężkich i brudnych prac należy również zmiana układu pomieszczeń. Otwarcie kuchni na salon, połączenie łazienki wraz z ubikacją czy zmiana liczbie pokojów to prace, które często wymagają wyburzeń i stawiania nowych konstrukcji murowanych. Coraz częściej część prac można rozwiązać łatwiej, stosując stelaże i ściany wraz z karton-gipsu. Porządny remont spośród reguły będzie jednak oparty o trwalsze rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na pewną rzecz, która często zadziwia osoby remontujące lokal: gruzu będzie o wiele większą ilość, niż się wydaje! Prace przy wyburzeniach są bardzo ciężkie i niebezpieczne, dobrym wyborem będzie więc zamierzenie skorzystania z oferty firmy wyspecjalizowanej w takich pracach. Murowanie nowych ścian też nie powinno się do najlżejszych prac. A musimy jeszcze pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: poprawka układu pomieszczeń może wymagać również przeniesienie lub zmianę układu istniejących już aplikacji, takich jak elektryczna, gazowa czy wodno-kanalizacyjna.

Wymiana aplikacjiW lokalach wybudowanych kilkadziesiąt lat temu, praktycznie zawsze konieczna jest wymiana aplikacji. Aluminiowa instalacja elektryczna ma możliwość stwarzać zagrożenie pożarowe, nieszczelne rury kanalizacyjne mogą doprowadzić do zalania, a źle podłączona instalacja gazowa może w pewnej chwili spowodować prawdziwą katastrofę. Kontrola wszystkich instalacji i w przypadku potrzeby ich odnowienie lub wymiana powinny być jednym z najważniejszych wydatków w budżecie kupującego. Od stanu instalacji zależeć zostanie przecież bezpieczeństwo osób znajdujących się w mieszkaniu. Napomknięte wcześniej zmiany układu pokoi mogą bezpośrednio wpływać w koszt wykonania lub modernizacji instalacji wszystkich typów. Odpowiednim rozwiązaniem jest więc rozplanowanie wszystkich połączeń jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych. Podłączenia instalacji warto zlecić fachowcom posiadającym niezbędne uprawnienia – za sprawą tego będziemy mieć gwarancję jakości wykonanych prac. Koszty związane z wymianą aplikacji mogą być bardzo różne – wymiana instalacji elektrycznej po kawalerce to koszt od 2 do 5 tyś złotych, w większym dom u może to być nawet ponad 10 tysięcy zł. Prace hydrauliczne z reguły są tańsze, choć rotacja całego pionu również być może być kosztowna.

Łazienka


Jednym spośród największych wydatków związanych spośród remontem mieszkania jest także łazienka. Remont tego pokoje najczęściej bezpośrednio wiąże się z ingerencją w instalację wodną i elektryczną. Poprawka wanny na prysznic, lokalizacji miasta umywalki czy toalety, a nawet proste przesunięcie gniazdka o kilka centymetrów wskazane jest wykonać wraz z wymianą wszystkich instalacji. Koszt prac przy wykończeniu niewielkiej łazienek w kawalerce wyniesie również od około 2 służące do 5 tysięcy złotych. Dodatkowo dojdą koszty materiałów, które zależą jedynie od pomysłowości właściciela mieszkania. Najtańsze wykończenie zmieści się w kilkunastu tysiącach złotych do postaci "pod klucz", dla pozostałych osób wydatek kilkunastu tysięcy złotych na same płytki do łazienki to minimalna wartość. Wszystko zależeć będzie od zasobności portfela inwestora bądź wielkości wcześniej zaplanowanego budżetu.

Wykończenie ścian


W starszym budownictwie większość lokali budowana była bez zachowania każdego pionów i poziomów. Często różnice z oczekiwanymi stanami są bardzo różne. Często fachowiec musi prostować ścianę na całej długości i wysokości lub nie wydaje się być w stanie tego wykonać wyjąwszy znaczącej utraty metrażu pubu. Jeśli decydujemy się w remont kapitalny, warto przeprowadzić go dobrze. Zamiast łatwych do montażu płyt kartonowo-gipsowych można zastosować tynki standardowe. Choć czas ich schnięcia, a z tego powodu i renowacji jest dłuższy, to standard lokalu nie opadnie poprzez wiele lat. Początkowo wiele osób pomija też wydatek malowania ścian – ma możliwość to być nawet kilkanaście złotych za mkw., a i to bez uwzględnienia kosztów farby. Najtańsze farby ścienne kupimy za 100-200 złotych i starczy to na pomalowanie niewielkiej kawalerki. Duże i wysokie apartamentu mieszkalnego w których używamy najdroższych farb mogą wygenerować przejdz tutaj kilka tysięcy złotych kosztu.

PosadzkiDobry remont kapitalny nie może obyć się bez zamiany podłóg. Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w mieszkaniach będą panele podłogowe. Dostępne są w olbrzymiej gamie kolorów, kształtów, barw. Często używane są też podłogi z płytek lub z desek: klejonych i litych. Każde z rozwiązań ma odrobinę inną trwałość i inne zastosowanie. Oczywiście w zależności od środków finansowych jesteśmy wstanie za kilkaset złotych wykończyć podłogę najtańszymi panelami w kawalerce lub też poświęcić kilkadziesiąt tysięcy złotych dzięki wykończenie mieszkania litym drewnem egzotycznym sprowadzanym na specjalne zamówienie. Pomiędzy oboma skrajnościami istnieje olbrzymie pole aż do wyboru. Dla większości jednostek właściwym rozwiązaniem będzie przynajmniej zakup paneli podłogowych o grubości 8 milimetrów jak i również klasie ścieralności AC4. Zezwoli to na jednoczesne maksymalizowanie wytrzymałości podłogi i ograniczenie wydatków Przy wymianie podłóg pamiętajmy o kosztach robocizny: niektóre sklepy oferują instalacja w cenie produktu albo za niewielką opłatą. Spółki działające na rynku oferują tą usługę w cenie około 15 złotych zbyt metr kwadratowy. Do nakładów pieniężnych tych zaliczyć można jeszcze podkłady pod panele bądź listwy przypodłogowe. To koszta które często pomijane są przy pierwszej analizie wydatków remontu.

KuchniaO jak dużo koszt AGD będzie bardzo różny i zależeć zostanie tylko od fantazji właściciela mieszkania, to koszty szafek wykonywanych na zamówienie mamy możliwość oszacować z dość sporym prawdopodobieństwem. Firmy stolarskie dają takie produkty najczęściej w przedziale od nawet poniżej 1000 złotych do przeszło 3000 złotych za metr bieżący. W niewielkiej potraw koszt mebli wyniesie mniej więcej 2-5 tysięcy złotych, po dużych mieszkaniach i przy zastosowaniu najlepszych materiałów mamy możliwość zobaczyć rachunek opiewający w kwotę nawet 10 razy większą. Ułożenie i nabycie mebli warto zaplanować dzięki wczesnym etapie remontu. Produkcja mebli na zlecenie trwa często od 2 do nawet 8 tygodni. W tym momencie można nawet przeprowadzić wszelkie pozostałe prace remontowe. Właściwie więc wcześniej odpowiednio przeprowadzić pomiary i dostosować rozłożenie instalacji elektrycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej do układu sprzętu AGD i mebli.

Szafy wnękoweUsługi stolarskie w remontowanych mieszkaniach często nie ograniczają się jedynie aż do zabudowy w kuchni. Coraz to częściej korzystamy również wraz z szaf zabudowanych w korytarzach czy pokojach. Takie zadania są wygodne, trwałe, natomiast jednocześnie niekoniecznie drogie. Większość szaf może zostać wyprodukowana i zmontowana w cenie do 3000 złotych, czasem nawet z uwzględnieniem atrakcyjnych dodatków czy luster. Produkcja szafy na wymiar być może zająć kilka tygodni, tak jak ma to miejsce tuż przy meblach kuchennych. Warto zatem planować te zakupy równocześnie, a najlepiej zlecić usługę jednej firmie. Nie jedynie ułatwi to zamówienie jak i również pracę stolarzowi, ale niejednokrotnie będzie też kartą przetargową do zbicia ceny mebelków o kilkaset złotych.

Meblowanie i ozdabianie


Wykonanie wszelkich prac remontowych to nie zaakceptować koniec. Bardzo ważne wydaje się właściwe wysprzątanie lokalu – po długim remoncie nierzadko kurz może osiadać dzięki meblach czy ścianach poniekąd przez wiele tygodni. Wówczas gdy ten etap mamy zbytnio sobą, warto umeblować apartament i zadbać, by stało przytulne. Elementy np. poduszki, świeczki czy zasłonki nie zaakceptować kosztują dużo, a istnieją w stanie zdecydowanie polepszyć wygląd i komfort baru. Bez względu na to czy mieszkanie nabywamy fajnego czy z zastosowaniem na wynajem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *